Jára Cimrman byl všestranně nadaný český génius.
Všechny články o Cimrmanovi najdete zde.
Narodil se ve Vídni mezi lety 1853 až 1884. Letos si tedy budeme připomínat 170., respektive 180. a vlastně i 190. výročí jeho narození.
Jeho otcem byl český krejčí Leopold Cimrman a matka rakouská herečka Marlene rozená Jelinková. V útlém věku byl vychováván jako dívka, aby donosil šaty po své sestře Luise. I přes svůj původ se cítil být Čechem, o čemž svědčí poslední zápis z jeho deníku, kde vyjadřuje touhu „uvidět svou vlast Böhmen“. Byl jedním z největších českých dramatiků, básníků, hudebníků, učitelů, cestovatelů, filozofů, vynálezců, vědců, kriminalistů a sportovců své doby. Dlouho se uvádělo, že zemřel ještě před rokem 1914, čili před první světovou válkou. V 21. století ovšem bylo objeveno, že Jára Cimrman i po roce 1918 prokazatelně žil a tvořil.
Na dlouhá léta však byl zapomenut. Jeho odkaz nalezl Zdeněk Svěrák (nar. 1936), významný český dramatik, scénárista, autor písňových textů, spisovatel a herec (například autor scénáře k oskarovému filmu Kolja, kde hrál i hlavní roli) spolu se svým bratrancem. K objevu došlo 23. února v 10:05 dopoledne kolem roku 1966. Ve vesničce Liptákov nalezli truhlu s pozůstalostí Járy Cimrmana. Kdo by tehdy tušil, jak rozsáhlý objev truhla vydala.
Kolem pozůstalosti se zformovala Společnost pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, jeho dramatické kusy našly uplatnění v Divadle Járy Cimrmana, které se specializuje na rekonstrukci divadelních her génia a popularizování celé šíře jeho díla. Jeho hlavními protagonisty a spoluautory jsou již zmíněný Zděnek Svěrák a významný český filmový, televizní a divadelní režisér, scénárista a herec Ladislav Smoljak (1931-2010).
Od roku 1967 až dodnes se hraje patnáct divadelních her Járy Cimrmana v úpravě tohoto autorského dua, drtivá většina představení je již od vzniku divadla pravidelně beznadějně vyprodaná. Specialitou hereckého souboru je zejména fakt, že jej tvoří neherci a zásadně pouze muži, kteří ovšem s přehledem zvládají i ženské role.
Přestože již odešel jeden z největších šiřitelů odkazu Járy Cimrmana Ladislav Smoljak, osoba českého génia se navždy zabydlela v naší kultuře. Cimrmana postupně uznala i řada institucí, na jeho počest v mnoha českých městech nesou ulice jeho jméno, v přírodě se můžeme setkat s rozhlednami či studánkami, u kterých se Mistr při svých toulkách krajinou zastavoval a které jsou po něm pojmenovány. Ve Františkových Lázních je dokonce Základní umělecká škola Járy Cimrmana.
Cimrman získal největší počet hlasů v celonárodní anketě Největší Čech, ale byl z konečného pořadí vyřazen a byla mu udělena jen čestná cena. V roce 2010 získal Jára Cimrman nejvíce hlasů v televizní soutěži o sedm divů České republiky, kde porazil např. Karla IV., kontaktní čočky nebo české pivo. V červenci 2007 v anketě idnes.cz, v níž čtenáři navrhovali možné protikandidáty Václava Klause na funkci prezidenta České republiky, získal Jára Cimrman druhý nejvyšší počet nominačních hlasů, po Karlu Schwarzenbergovi. Z dalšího hlasování byl však redakcí vyloučen.